هنرستان غیردولتی هنرهای زیبای سوره اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان

رشته طراحی و دوخت

آشنایی با رشته طراحی و دوخت:

بعد از اتمام دوره اول متوسطه، احتمال داره که توی چندراهی انتخاب رشته گیر کنین و با توجه به تنوع رشته های جدید در هنرستان لازمه که از این سردرگمی نجات پیدا کنین! در اینجا رشته طراحی و دوخت رو توضیح میدیم تا راه و چاه و حساب کار دستتون بیاد و بتونین که با خاطری آسوده رشته دلخواهتون رو انتخاب کنین.
رشته طراحی و دوخت یکی از رشته های هنرستان و زیر مجموعه گروه هنر در شاخه فنی و حرفه ای محسوب میشه. این گروه شامل 12 رشته به نام گرافیک، فتوگرافیک، نقشه کشی معماری، معماری داخلی، طراحی و دوخت، سینما، نمایش، نقاشی، موسیقی، صنایع دستی، انیمیشن و تولید برنامه های تلویزیونی است. دانش آموزانی که به زمینه های هنر علاقه مند هستند می تونند در یکی از این 12 رشته در هنرستان ها تحصیل کنند و همین جا بگم که ۵ تا از این رشته ها در هنرستان سوره زنجان در حال فعالیته
آینده شغلی این رشته؟
محل کار طراح مد و لباس معمولا در دفاتر کاری یا کارگاه هاست. طراح مد و لباس در صورت لزوم برای رسیدن به ایده های جدید، آگاهی از علایق افراد و دیدن جدیدترین مدها باید به گالری های هنری، نمایشگاه های مد و لباس و سایر مکان های مرتبط در کشور و یا حتی سایر کشورها برود. طراح مد و لباس اگر در استخدام جایی باشد، مطابق با ساعت کاری معمول فعالیت می کند. ولی طراحان لباس مستقل ساعت کاری معین و منظمی ندارند. آنها گاهی باید ساعت ها به صورت فشرده کار کنند تا بتواند طبق زمانبندی سفارشات مشتریان را تحویل دهند.برخی از طراحان مد و لباس به صورت فردی و برخی به صورت گروهی و تیمی کار می کنند. مشتریان آنها متفاوت هستند. گاهی یک فرد خاص به صورت دوخت سفارشی و گاهی عموم مردم، مشتریان آنها می باشند. برخی از طراحان لباس وارد حوزه سینما وتلویزیون شده و به طراحی لباس برای بازیگران می پردازند
آینده تحصیلی این رشته چجوریه؟
باید بگم فرد میتونه در دو گرایش طراحی لباس و طراحی پارچه از طریق کنکور سراسری هنر در بهترین و معتبرترین دانشگاه های ایران و خارج از کشور تحصیل کند. تازه خیلی راحت و آسون میشه وارد دانشکده های فنی و حرفه ای هم شد و به عنوان یک دانشجوی متخصص در زمینه طراحی مد و لباس به تولید و اشتغالزایی پرداخت.
به دانش آموزان پایه نهمی که به آینده شغلی شون خیلی توجه دارند و عاشق خوداشتغالی و درآمدزایی، و غوطه ور شدن در دنیایی از طرح و رسم و پارچه هستند و دنبال یه محیط امن و جذاب می گردند میتونیم بگیم :

آینده_ تو _انتخاب_ کن ! سوره همینجاست ...

دروس پایه دهم تا دوازدهم رشته طراحی و دوخت

- -