هنرستان غیردولتی هنرهای زیبای سوره اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان

رشته نوازندگی ساز ایرانی

آشنایی با رشته موسیقی :
رشته موسیقی رشته ای هستش که در اون جوهره وجود خود انسان حرف اول رو میزنه و تو هنرستان ها این رشته دارای سه گرایش به نام های نوازندگی ساز ایرانی، مبانی آهنگ سازی و نوازندگی ساز جهانی است. هنرستان سوره به عنوان اولین هنرستان غیردولتی هنرهای زیبا در زنجان، بستر لازم جهت تحصیل هنرجویان علاقمند به رشته موسیقی رو از پایه دهم ایجاد کرده و با گرایش نوازندگی ساز ایرانی پذیرای دانش اموزان پایه نهم به دهم و تغییر رشته هست. رشته موسیقی نوازندگی ساز ایرانی یه رشته با جاذبه‌های زیاد و پیشرفت های فوق العاده است. و طی سه سال تحصیلی در متوسطه دوم منجر به اخذ دیپلم موسیقی از هنرستان میشه

در مورد رشته موسیقی نوازندگی ساز ایرانی چی میدونید؟
موسیقی سنتی ایرانی، که اسم دیگش موسیقی اصیل ایرانیه، یا موسیقی کلاسیک ایرانی  و همچنین با نام موسیقی دستگاهی هم شناخته میشه و شامل دستگاه‌ها، نغمه‌ها، و آوازهاست که  از سالها پیش از میلاد مسیح تا الان سینه به سینه بین مردم ایران رواج داره. جالبه که  بخش بزرگی از آسیای میانه، افغانستان، پاکستان، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ترکیه، ویونان هم تقریبا از همین موسیقی استفاده میکنن و هرکدامشون  به سهم خود تأثیراتی در شکل گیری این رشته بینظیر داشته اند.
درسهای رشته موسیقی نوازندگی ساز ایرانی شامل مباحث فوق العاده ایه که در ادامه کلیپ بهشون اشاره کردیم
برای ورود به رشته موسیقی نوازندگی ساز ایرانی چه مهارت و دانشی لازم داری؟
– استعداد و ذوق هنری در موسیقی
– علاقه فراوان به هنر موسیقی
– خلاقیت
– اعتماد به نفس و انضباط
– انگیزه و اراده
– توانایی تحمل ساعات کاری طولانی و تمرین مداوم
– توانایی انجام کار تیمی – جهت همکاری با سایر اعضای یک تیم موسیقی
– سلامت شنوایی
آینده تحصیلی و شغلی این رشته:
رشته نوازندگی ساز ایرانی  برای تربیت نوازندگان موسیقی  ایرانی تشکیل شده و علاقمندان میتونن در مقاطع کاردانی وکارشناسی و بالاتر در این رشته تحصیل کنن. در رشته نوازندگی موسیقی ایرانی دانشجویان با فلسفه موسیقی، تاریخ موسیقی، فواصل موسیقی، صداها و … آشنا می شن. وهمچنین ساز مورد علاقه خود (سازهای ایرانی شامل: تار، سه تاری، قانونی، نی ، کمانچه، قیچک، بربط (عود)، سنتور، رباب) رو یاد میگیرن. فارغ التحصیلای این رشته میتونن  تدریس موسیقی و در صورت توانمندی لازم، به آهنگ سازی فیلم، رهبری ارکستر و یا حضور در ارکسترهای مختلف و ضبط آثار متفاوت را انجام بدن. 
لذت ایجاد زندگی و آینده هیجان انگیز رو با تحصیل در این رشته به خودتون هدیه کنید.
دروس پایه دهم تا دوازدهم رشته نوازندگی ساز ایرانی
- -